Moudra o alkoholu

30. ledna 2009 v 22:40 | myself |  zbytek
No tak nevím, čím to je, jestli tím , že jsem se v učivu věnovala i alkoholu( smrtelné dávky a tak) nebo tím, že mi taťka vštěpoval svá moudra týkající se tohoto tématu, nebo snad tím, že z víkendů v lednu jsem měla střízlový jen jeden- tento to nebyl. Každopádně se o své čerstvě (EtOH jsem ochotná trávit poslední 3 roky) nabyté zkušenosti chci podělit.

Takže začnu asi od taťky. Co se týká pití má několik super teorií. Jednu dokonce sám vymyslel, proto když ji uvidíte pod záštitou jiného autora/ky, vězte, že původcem je Ing.Josef Vitvar.
Teorie první: Alkohol ničí mozkové buňky. TO je bezesporu pravda. Ale v přírodě je to už tak udělané, že přežije ten silnější. Tudíž, když alkohol zabíjí mozkové buňky, logicky zabijí ty slabé a ty silné musí přežít. Z čehož jedinec jen profituje.
Teorie druhá (tu vymyslel... též zvaná hubnutí pivem): Tělesná teplota člověka je kolem 37°C, pivo má teplotu kolem 10°C. Tudíž je potřeba nějaké množství energie, aby se pivo ohřálo na 37°C- tzn. tímto ohřevem tělo spálí určité množství energie. Ti všímavější z vás teď námítnou, že energie spálená z ohřevu přece nemůže být rovna energii piva. Ano není tomu tak. Ale když pijete 13. pivo, tak ho vlastně energeticky nepoznáte- tj. za 13 piv spálíte energii 1 piva. A to se vyplatí.
Teď co píšou v analytické toxikologii (a že toho není málo): Ethanol má utlumující účinek na CNS (centrální nervovou soustavu). Letální dávka je variabilní, ale podle tabulek je to 500ml 50% lihového roztoku vypitých za 1 hodinu. Mírné dávky vyvolávají příjemné uvolnění, stoupá sebevědomí, ztrácí se zábrany, klesá pozornost, schopnost soustředění a zhoršuje se koordinace motoriky. Ethanol má také posilující efekt při požití některých jiných narkotik ( např. barbituráty). Může však působit jako protijed- čehož se opravdu využívá při otravě methanolem, ethylenglykolem (Fridex) či izoprapanolem(Okena). Malá perlička. Při otravě methanolem je nutné udržovat koncentraci ethanolu na 1 promile (3 už mohou být smrtelné). A další: izopropanol je 2x tak účinnější na depresi CNS (útlum)než ethanol, ale není zdaleka tak jedovatý jako methanol ( smrtelná sávka 100-250ml). Z čehož plyne, že mix Okeny s vodkou v panáku musí mít dost účinky a v podstatě se nemůže nic stát. A nejhorší je, že mě docela láká to otestovat. Také je jasné, že vliv na působení ethanolu má obsah žaludku i váha a rozměry člověka.
Přesto, co je vědecky doloženo, bych si dovolila připojit ještě jeden faktor. Je jím společnost, se kterou pijete. Nevím, čím to je, je to 100% subjektivní faktor, ale tenhle článek píšu po 2 pivech vypitých se skautama- a přijdu si víc na šrot než po Silvestru(0,5l vína, 0,2 l vodky, 0,04l ferneta) a po bálu (0,5l vína, 0,5l piva, 0,04l vodky). Na Silvestra jsem pila s našima a na bále taky se skautama (ale trochu v jiném složení). Takže, abych to uzavřela. O ethanolu toho bylo hodně řečeno, ještě víc neřečeno. Ale zůstává nezodpovězeno má i vliv na distribuci noxy (česky působení ethanolu) s kým a kde ji přijmeme?
 


Komentáře

1 qlarinka qlarinka | Web | 31. ledna 2009 v 18:44 | Reagovat

dej vědět, jak dopadl ten test s okenou ve vodce, nazvala bych tento koktejl VOKNO ;) já jsem tady okenu ještě neviděla, a i kdyby, kdo ví, z čeho by vlastně byla ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama