Říjen 2010

den 61- sobota 30.10.2010

31. října 2010 v 20:27 | myself |  Francie sladká?
Jako každou sobotu jsem se i tuhle vypravila na nakup zakladnich potravin. Nechala jsem tam strasne penez, ale to přičítám tomu, že na oplátku pošlu já balík domů, takže jsem nakoupila i nějaké ty suvenýry co vydrži :-). Odpoledne jsem pak byla jak na trní bo jsem nevěděla jestli se vypravit na Salon de vins- ochutnávkovou výstavu vín a jiných pochutin, nebo si povídat s Pavlouskem po icq, když je to tak vyjímečná příležitost a Pavla je zrovna v práci a nemá lidi :-D. Tak a teď to vypadá, že se v práci flinká. No než jsem se rozhodla bylo stejnak pozdě, tedy minimálně na to vypravit se na vástaviště, které je blízko letiště, tudíž odsud tak 45 min cesty, když autobusy navazují. Tak jsem sjela aspoň do centra, že očíhnu nějaké ty dary... Jenže to by nesměl začít slejvák jak cyp a já promoknout během pár metrů až na kůži. Tak jsem se šla schovat do Virginu, což je megaobchod s knížkama, CD a DVD... Měli zrovna výprodej originálek Pink Floydů, pane bože, za co mě trestáš. Tomu jsem s největším sebezapřením odolala, ale s prázdnou jsem beztak neodešla. Vyhrála to kolekce jazzu- tomuhle období momentálně trochu propadám, jak já říkám jazz je základ všeho. No jenže jsem ještě v domací produkci očkem zahlídla rock operu... A s francouzským textem. Tenhle žánr je naprosto výborný a i když to CD stálo 10 euro, tak jsem neodalala a vzala. Takže místo vánočních dárků jsem utratila spoustu peněz za sebe a to jsem pak ještě vlezla do obchůdku s náušnicema a kupodivu odolala jedné sadě, obsahující naušničky ve tvaru šroubků a podobné nesmysly jen za 5 euro. Pak zbývalo jen dojet na kolej a pustit si to CD- mela jsem fakt stastnou ruku, moc se mi to libi.. takze kdybyste nekdo chtel francouzskou rock operu muzu zapujcit :-D. (na zkoušku zkuste zadat do youtubu Mozart- tak se to jmenuje- rock opera, nebo po francouzsky l'opera rock. Pak už se nic zvláštního nestalo, snad na to, že v sobotu chodím spát později (to bude tradičním 10 a více hodinovým spánkem pá->so). Ale jinak fakt nic...

den 60- pátek 29.10.2010

31. října 2010 v 20:02 | myself |  Francie sladká?
V pátek jsem přišla a laborka ještě zavřená. To se běžně nestává, většinou tam Aude už dávno je. Užuž jsem šla za Manuelem ho poprosit, ať mi odemkne, ale našla jsem ho u tekutého dusíku jak vyměňuje nádrž. Tak jsem se zeptala jestli je to kvůli toho, že je prázdná (kvůli čemu jinýmu asi), ale po jeho souhlasu, jsem zahlásila, že dneska je to můj job zavézt ji naplnit (Je to rozvrženo do dnů a já bych měla být poctěna bo jsem tam jako jediný ne PhD student- tady sami vidíte jak moc času v laborce trávím :-D.) Nadšeně jsem se tedy chopila prázdného sudu a šinula si to poloprázdným ústavem až na doplňovací místo.

den 59- čtvrtek 28.10.2010

30. října 2010 v 14:08 | myself |  Francie sladká?
Státní svátek a já musela do školy. A ještě ke všemu na 8. Ale přednáška byla kupodivu zajímavá, a skončili jsme asi o půl hoďky dřív. Tak jsem šla do laborky. Nikde nikdo, ale za chvilku přišla Aude a Vladimir, který poprvé přišel po deváté, a ještě navíc měl jít na nějaký seminář o bezpečnosti. Tak jsem se ptala jestli je to i pro mě. Aude se mě zeptala, jestli jsem dostala mail, já že ne, a ona že tam teda nemusím. Ale Vladimir, že jo, že je to důležitý a že nechce být jediný kdo přijde pozdě :-D. Tak jsem šla.

den 58- středa 27.10.2010

29. října 2010 v 20:27 | myself |  Francie sladká?
Tak středa, pakliže jsem nevěděla, co se dělo v úterý, tak středu mám úplně mimo paměť. COž asi indikuje to, že se nic zvláštního nestalo, ale přece nenechám článek o pár řádkách. Vlastně ke konci laborky jsem pomáhala vybrat restauračku kam jsme šli ve čtvrtek s labskupinou. Ale moc nápomocná jsem nebyla, bo to tady neznám a jím všecko. Taky v labu začínám mluvit francouzsky ale jen jednoduché věty typu, můžeš mi pomoct? Můžeš mi odemknout? Na věděcké názvosloví si furt netroufám i když to určitě není nijak složité, ale zatím to nemám naposlouchané a načtené, tak moc nevím... No ještě mám měsíc a půl tak třeba k tomu dospěju :-D. A jinak mi teda moji fráninu chválí, že na to, že jen na gymplu 4 roky (fakt jsme ji měli až od prváku??) a pak 5 let pauza, tak dost slušný :-D. No je fakt, že většina mladých válčí s angličtinou dost těžce, prý úroveň horší střední... takže cizí jazyky nic moc pro francouze....Tak jsem vám vůbec neřekla co jsem dělala ve středu, ale stejnak to nejspíš nebylo zajímavé. Počkejte si na čtvrteční véču. To bude nářez...

den 57- úterý 27.10.2010

29. října 2010 v 19:48 | myself |  Francie sladká?
Dlouho jsem blog nepsala, tak snad si vzpomenu, co se delo v utery... Nejsem totiz tak pecliva jak Qlarinka abych si aspon delala poznámky.

den 56- pondělí 25.10.2010

26. října 2010 v 20:28 | myself |  Francie sladká?
Tak nám tu začali prázdniny. Teda mi ne, ale nějak mi to moc neva. Ale o tom níže. V pondělí dopoledne v labu strašně uteklo, pak oběd, kde zbylá česká trojka řešila plán na prázdniny. Vzali to tuším někam směr jih.

den 55- neděle 24.10.2010

25. října 2010 v 21:58 | myself |  Francie sladká?
V neděli se nedělá. Tímhle heslem jsem se skoro i řídila. Hned po tom, co jsem vstala a byla se schopná někam vyhrabat, jsem sbalila svých pět špinavých švestek a odebrala se do kolejní prádelny. Sice to stojí 2,7 za pracku, ale v ruce to tak neodstředím a jednou za 14 dnů je to akorát. Pak jsem přišla na kolej a udělala si oběd. Pokračovala jsem v české/táborové klasice a udělala si lančmít jako majdu s bramborem. Mňam. Pak jsem hlídkovala na skypu, byla jsem domluvená s našima, že jelikož u nás bude babča, že si zkusíme zavolat. Ale nějak se to nepovedlo. No u toho jsem zvládla udělat jeden z mnoha prázdninových úkolů z frániny. A sice překlad ingredientský na typické jídlo z kuchyně vaší země. Vybrala jsem si Krkonošské kyselo a svíčkovou na smetaně, už se těším až budu vsvětlovat chuťovky typu chlebový kvásek anebo knedlík. No pak se mi povedlo konečně se spojit s domovem a podiskutovat o receptech ještě s taťkou. Zbytek dne jsem tak nějak proflákala, takže už ani nestojí za zmínku nic dalšího psát.

den 54- sobota 23.10.2010

24. října 2010 v 16:41 | myself |  Francie sladká?
Sobota byla nákupním dnem. Páč se mi povedlo oddělat si svoje krásné černé kecky- čti prošlapat až na zem, a přitom byli poměrně nové a drahé... Ale dopoledne jsem nejprv byla nucena konečně doplnit kolejní zásoby a vyrazit do intermarche. Cestou jsem ale neodolala a koupila si první francouzský hadřík.

den 53- pátek 22.10.

23. října 2010 v 19:05 | myself |  Francie sladká?
V piatok podvečer si zresetujem hlavu
Možno, že tak nájdem aj myšlienku zdravú
Veď to je jediné čo nás všetkých baví
V piatok si realitu odstrániť z hlavy do žíl
jojo tak by se to dalo charakterizovat, pozor píseň vysoce nakažlivá. Ale odkaz pro odvážné zde.

den 52- čtvrtek 21.10. 2010

22. října 2010 v 20:31 | myself |  Francie sladká?
Ráno vstát za tmy (na 8:15) nic přijemného a ještě když vás venku uvítá jinovatka. Ano vím, že doma mrzne už asi 2 týdny, ale tady sníh skoro neznají :-D. Tedy spíš neznají co je to topení. Protože na kolejích tedy uznali že je načase začít topit, ale ve třídě ještě ne. Lépe řečeno, oni začnou v 8 ale do 8:15 se to nevyhřeje a sedět 2 hodiny na zadku v cca 12°C je o zdraví.

den 51- středa 20.10.

22. října 2010 v 20:12 | myself |  Francie sladká?
Tyjo měla bych si začít dělat poznámky, co se dělo. No dopoledne laborka jako obvykle. Pak oběd a po obědě na poštu vyzvednout balíček. Pošta kupodivu nestávkovala. Odpoledne jsem tak nějak strávila v laborce a dostatečně zavčasu se odebrala na kurz frániny. Když jsem došla na zastávku, bylo mi divný, že je tam tolik lidu. Po 10 minutách čekání na bus to bylo ještě divnější (normálně jezdí co chvilku nějaký do centra), pořádně jsem se tedy rozhlédla po zastávce a koukám papír, že linky od 1 až 57 nejezdí. Tak jsem si pomyslela, no fajn a jak se mám dostat k metru? (Metro naštěstí jelo normálně). No naštěstí přijela 67 a já se mohla svést do centra. Přišla jsem o fous později, ale nevadilo to a stejnak nás bylo míň než obvykle. A důvod proč busy nejezdily? Blokace studenty v depu. Podotýkám, že jediná otevřená budova v celém komplexu univerzity Rennes 2 byla právě naše. No prostě šílenost nad šílenost. Naštěstí byl můj spolucirefující polák zas autem, tak jsem to měla v pohodě. Jinak bych asi musela jít pěšky. Jinak co se týká stávky, já to nepociťuju- kromě toho, že nejezdí autobusy... ale je to šílený jak to ochromuje i tak nutné věci jako hasiče, záchranku (zavřené ropovody). No teď budou prázdniny, tak snad bude klid. Teda prázdniny mají všici krom chemie :o). Ale mě to neva, v labu se mi líbí.

den 50- 19.10.2010

20. října 2010 v 21:43 | myself |  Francie sladká?
Tyjo 50 dní je neuvěřitelně dlouhá doba. Ani mi to nepřijde, ale domů se těším pořád. Takže úterý. Ráno laborka, nějak si už nepamatuju, co se dělo, asi tedy nic zajímavého. Pak menza- kupodivu fungovala- a testla jsem trochu francouzské kuchyně: závin z listového těsta s lososovou pěnou. Odpoledne jsem zas skončila podezřele brzo, tak jsem zašla na sekretariát a po 10 dnech získala doručenku na balík- přišel mi jakože dárek k svátku (pro Qlarinku), takže to byl balík plný dobrot. Ale na poštu už jsem to nestihla- pitomá stávka. Večer se kupodivu fránina konala, i když hrozilo, že nás studenti zabarikádují uvnitř. V pondělí tam prej byla i nějaká demolice majetku apod. A jediná budova otevřená na celé univerzitě je ta kde máme kurs a ještě ji hlídaj sekuriťáci. Taky se nám francouzštinářka pokusila vysvětlit proč že tady stávkujou. Globálně je to, jak možná víte, pokud čtete tisk, kvůli důchodové reformě (má se oddálit odchod do důchodu tuším že z 60 na 62). Bylo by tedy logické kdyby stávkovali staří. Ale naopak stávkujou nejvíc studenti a hlavně gymply. A je to kvůli tomu, že jim ti staříci zabírají pracovní mista, tudíž je těžší najít uplatnění, tudíž nejlepší východisko je déle studovat, ale to tady stojí nemalé peníze. No nevím, horší je to, že nic není jednotné. Stávka je tu (středa 20.10.) už třetí den, a ani jeden den neprobíhala stejně. Prostě si každý francouz dělá co chce... Po francouzštině mě polský spolužák hodil autem až na kolej, tak jsem to měla bez stresu, vklidu jsem si pustila house, přečetla trošku knížky, potmě se dobrodružně vysprchovala a šla spát.

den 49- 18.10.2010

19. října 2010 v 21:27 | myself |  Francie sladká?
Děcka ta moje francouzština to je sranda. Už se pokouším i mluvit vědecky :-D a taky jsem vysvětlovala návod na NMR stroj a ve francouzštině. No fakt dobrý. Ale ráno jsme měli groupmeeting, ale tentokrát nic zajímavého. Pak následovala přednáška o bezpečnosti práce (poté co tam měsíc pracuju), takže jsem začla pracovat asi v 11.

den 48- 17.10.2010

19. října 2010 v 21:18 | myself |  Francie sladká?
Je totiž neděle a já mám dost času. Jo tak nějak bych to nazvala ve zkratce. Protože dopoledne jsem se vydala k poštovní schránce na rohu ulice, jež sice nekvetě modře ale žlutě, ale svůj účel- jak doufám, splní. Pak jsem to vzala ještě na sekretariát kolejí zkontrolovat, zda mi nepřišel balíček... Už se totiž nenamáhají došlou poštu vyvěšovat u vchodu budovu. Balík nepřišel tak jsem šla na pokoj a pustila se do úkolů z frániny- a že jich nebylo málo. Za hodinu jsem měla udělanou pouze doplňovačku, tak jsem si pak radši šla uvařit oběd a pustila si Partičku. No odpoledne jsem si stáhla film, ale nejprv jsem fakt dodělala čtení a psaní a pak se vrhla na ten film. Pak už byl tak akorát čas zavolat našim, zbaštit něco k večeři, udělat si kvůli zimě čaj a jít spát. Proflinkaná neděle, no co není každý den posvícení.

den 47-16.10.2010

17. října 2010 v 19:22 | myself |  Francie sladká?
Kvůli plánovanému výletu jsem byla i v sobotu vstát za tmy, a jelikož předpověď nebyla zrovna nejlepší, nasadila jsem svou outdoor výbavu- ještě že jsem byla prozíravá a do batůžku šoupla mikču pro případ hezkého počasí.

den 46- 15.10.2010

16. října 2010 v 23:08 | myself |  Francie sladká?
Za dnešní sváteční den mě nejvíc pobavil Kuba. Bylo 23:23 a on mi na icq píše, hele víš na co jsem přišel? A já v domnění, že něco s cestou dom (až v sobotu jsem koupila lístky), jsem ho vybídla aby pokračoval. A on no že máš ještě  37 minut svátek, tak ti přeju všechno nejlepší. Docela originál, ne?

den 45- 14.10.2010

16. října 2010 v 22:41 | myself |  Francie sladká?
Čtvrtek, to už je tak dávno, že si skoro nepamatuju, co se delo. Ráno škola od 8:15. Chodit do školy za tmy by se mělo zakázat. Navíc, když je člověk unaven. A ještě ke všemu mi bylo potvrzeno, že náš spešl International Master don't follow prázdniny co tu jsou za týden.

den 44- 13.10.2010

14. října 2010 v 20:39 | myself |  Francie sladká?
Pozor ani ve středu mě dobrá nálada neopustila a že bylo proč. A jelikož se dopoledne nic nedělo, laborka poklidně plynula aj oěd v menze nám dali, tak rovnou přeskočím k tomu, co se stalo odpoledne. Takže nejdřív mi nevyšla asi 4 denní reakce, tak jsem pokrčila rameny, usmála se- to frantíky dost rozhodilo moje prohlášení- everything is wrong just keep smiling; a jala si reakcičku postavit znova. Jenže v momentě, když už jsem měla všechno smícháno a bylo potřeba to jen zabalit do alobalu, řach, nějakej duch to shodil na zem. 100 ml toluenu :-D. Takže jsme se vypakovali na chodbu a já začla před pátou znova. Podotýkat, že obvykle chodím v 17:20 pryč a padám na fráninu snad ani nemusím. Nicméně jsem to postavila, zabalila a bylo 17:36, tak jsem se rychle rozloučila a mazala na fráninu... no přišla jsem přesně na 6. Takže dobrý. Po fránině jsme dost dlouho čekali na bus (zas nějaká manifestace), ale přesto jsme na kolej dojeli. Já měla dost, ale ještě bylo zapotřebí pořešit cestu domů- vybrat to správný TGV je nadlidský úkon :-). Stejnak jsme to s Kubou nedořešili, protože mě se fakt zavírali oči, takže jsem šla v 11 do postele a v rámci počítání nejlevnější alternativy jsem poklidně upadla do komatu.

den 43- 12.10.2010

14. října 2010 v 20:30 | myself |  Francie sladká?
V úterý se mě dobrá nálada držela tak, že jsem se už od rána těšila na večerní francouzštinu. Dneska jsme sice neměli seminář, ale o pozdvižení taky nebyla nouze. Jeden PhD student (co je tady asi týden) přišel a že má něco s rukou, na kterou spadnul den předem. Tak s ním jeli do nemocnice a odpoledne přišli a obě ruky v sádře. No nechtěla bych, a jelikož je to zahraniční občan, tak si ho v nemocnici nenechali a on chodí do labu :-D.

den 42-11.10.2010

12. října 2010 v 21:23 | myself |  Francie sladká?
Dneska jsem od rána cítila, že bude dobrej den. Fakt takhle dobrou náladu, jsem v Rennes snad ještě neměla. To bude tím počasím. Člověk by neřek, jak takový faktor může mít na náladu vliv. Anebo tím, že si tu začínám zvykat, anebo tím že miluju podzim anebo ranním mailem od šéfa, který mi vždycky zvedne náladu a navodí úsměv na tváři :-). Pozn. pod čarou tento stav se mě drží doteď, tak jestli to má vliv na článek, tak se nedivte.